Time management

time-management

Good afternoon to everybody! :) How are you? What are you doing? Today I will talk about something else than fashion, but not less important – time management. I hope it will maybe help to some of you! :)

Time management is something that I really need lately. I was so busy with my blog, lots of hobbies to do, making pictures, be still in touch with latest fashion news and had to still find some time to eat and sleep. I really wish a day had more than 24 hours!

Anyways, if you have good time plan and sort out your priorities, I think it makes your life so much easier!

1. Make your list of priorities
Of course, you have to work and do all the duties around it, but once you’re done with that you have to find out what your real passion is – for what do you want sacrifice most of your free time? Make a list from the most important to least important.
2. Make a plan
I love planning things. I love doing my schedule, writing everything down! So in best case, even you get some diary, personalise it so you’ll love it and make your schedule – to do the most important things but also make space for the less important things. It can be painful, but once you will get used to it, you will love it!
3. Set up your goals. Short term and long term.
It means that if you want to, for example, lose weight (like me) it is a long term goal (if you want to do it the healthy way).
Examples of short term goals are: shopping for the week, make all important appointments, etc.
4. Start with the worst
I always do the things which I dislike as first ones. I hate it, but after it is done I feel way much better!
5. Habits
I heard that if you repeat something at least 21 times in row, your brain gets used to it and it won’t be a problem for you to do it anymore. That way it will become a habit, your daily routine.
6. Stop procrastinating!
Eh, this is something especially for me. To be honest, I started with this new time management few days ago and I still struggle to don’t watch my favourite series and go for run / do something important! :D

Just still keep in your mind that this time management needs just one thing – time (and your energy). But I believe, that once you’ll  set up everything, once you will have plans and tasks which are done, your live will be easier!:)
I hope that you like my post today!

The bad news is time flies. The good new is you’re the pilot.

Přeji krásné odpoledne všem! Co zrovna děláte?:)
Pokud máte chuť, čtěte dál – dnes to bude o něčem jiném než o módě, ale ne o něčem méně důležitém. Týká se to takzvaného ”time managementu”, který by se i Vám mohl třeba hodit:)

Time management (volně přeloženo jako časový plán) je něco, co poslední dobou vážně potřebuji. Musím skloubit práci, do toho psaní blogu, běhání, vaření, kreslení a také čas na spánek, přátele a jídlo:) Vážně si občas přeji, aby den měl více než 24 hodin!
Každopádně si myslím, že s pořádným časovým plánem Vám vše půjde snadněji.

1. Vytvořte si seznam priorit
Samozřejmě, každý z nás musí pracovat a dělat věci okolo. Ale potom, když máte volno, co je pro Vás doopravdovou vášní? Co Vás naplňuje? Měli byste si věci srovnat od toho, co Vás nejvíc baví, po ty méně důležité.
2. Udělejte si plán
Já plánování miluji. Doma mám spousty značkovačů, bločků, popisovačů.. No jednoznačně jsem organizační typ:)
Uvidíte, že když si třeba takový diář pořídíte, uděláte si rozvrh na každý den a budete se jím řídit, uleví se Vám.
3. Nastavte si dlouhodobé a krátkodobé cíle.
Pro mě dlouhodobý cíl je shodit váhu, nehodlám držet žádné šílené diety a mít to dole za měsíc. Krátkodobé cíle jsou
pro mě třeba nákupy potravin na týden, napsaní článku apod.
4. Začněte s tím nejhorším
Jakmile máte nastavené priority a svůj rozvrh, z vlastní zkušenosti radím začít s tím, co Vás nejvíc žere a co se Vám
nechce. Pak to totiž budete mít z krku a čekat Vás budou jen ty příjemné věci:).
5. Vytvořte si zvyky
Říká se, že pokud něco opakujete po dobu minimálně jednadvaceti dnů, mozek si na to zvykne a daná činnost Vám nadále nebude dělat žádný problém, že jí budete brát jako rutinu. No uvidíme, dělám si druhý týden detox a chuť na
sladké mám pořád:D.
6. Přestaňte s prokrastinací. 
Upřímně, na tohle jsem expert já. Dorazím domů, kalendář narvaný úkoly a já se místo toho vrhnu na sledování
oblíbených vlogerek, sledování seriálů. Samozřejmě to není nic špatného, jen se prostě snažte věci neodkládat:)

Pamatujte si ale hlavně, že takový time management vyžaduje nejvíce jednu věc – energii. Já ale věřím, že ta se Vám posléze vrátí v podobě klidu na duši, že máte vše splněno, vše naplánováno!:)
Doufám, že se článek líbil:)

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *