dsc01071 dsc01139 dsc01129 dsc01072 dsc01149 dsc01122 dsc01106 dsc01102 dsc01069

New Orleans is a city in state of Louisiana. And Louisiana means vampires. At least for me and another True blood fans.
But apart from that there are more reasons to visit this place.
Our hotel was in area called French Quarter what was area covered in past by french and Spanish people mainly. It is so beautifully decorated! Houses with tall balconies, full of flowers and plants, little adorable shops. There are also markets near to the harbour worth to see. I would recommend to visit them as it is much better than touristic Bourbon street. Here, you gonna feel the right local atmosphere.
I bought there a cook book and some spices, because cajun and creole cuisine is amazing! Also try some Tabasco sauces here, the country is the born place of this burning stuff.

By the way, did you know that there are some cursed or hunted houses / hotels in New Orleans?!
I also found our hotel was cursed as well. Trust me, the rest of our stay I was so scared!

There is also more modern part of the city, just against of the French Quarter. The buildings there are massive, so tall and statement. It is because people in French Quarter did not want the americans to live there so americans built intentionally big massive buildings.

For sugar addicted I recommend Cafe du Monde (the real one is close to the harbour!) where you can try famous Beignets. They bring them not with a bit of sugar, but covered in it! By smell, it reminded me deep fried doughnuts with lots of sugar on top. But Daniil liked them so I was happy.

Once the city falls into the darkness, you can feel so different atmosphere here!
We were here out of the season (they say it is too hot for them, season is in winter), but the streets were still busy. On our way to the bar we met group of musicians playing jazz right on the corner of the street. It was loud, it was packed by dancing and listening people around and it was so damn cool!

Do New Orleans jsem se těšila proto, že je to město ve státu Louisiana. A Lousiana znamená seriál True Blood. Teda alespoň pro mě. 

Nicméně, město je úžasné z mnoha jiných důvodů a návštěva lokalit ze seriálu byla jen třěšnička na dortu.
Náš hotel se nacházel ve čtvrti zvané French Quarter, cože je oblast v minulosti obývaná především francouzi a španěli, proto tu také najdete nádherně zdobené domky a malebné obchůdky. Poblíž přístavu se nachází nejrůznější trhy. Určitě je navštivte, je to mnohem lepší než turisty obtěžkaná Bourbon street. Já si tam nakoupila koření a kuchařku creolské a cajunské kuchyně, protože jídlo, které jsme zkusili v New Orleans bylo úžasné!

Mimochodem, věděli jste, že v New Orleans jsou prokleté domy nebo domy, ve kterých straší?
Dočetla jsem se někde, že i v našem hotelu tomu tak je. Celý dvě noci jsem se strašně bála.

Oproti French quarter se nachází moderní čtvrť města. Budovy jsou tu strašně vysoké a mohutné. To proto, že američané nebyli ve French quarter vítáni a tak si, na truc asi, postavili vyšší a bohatě vypadající budovy.

Pro cukrové nadšence a závisláky doporučuji navštívit Cafe du Monde. Vyhlášenou specialitou jsou Beignets. Přinesou Vám je ne pocukrované, ale rovnou celé zakryté práškovým cukrem. Vůní mi připomínaly kynuté těsto prostě deep fried. Ale Daniilovi chutnalo a tak jsem byla spokojená.

Jakmile se setmí, město působí tak jiným dojmem!
I když jsme tu byli mimo sezonu (přílišné horko, sezona je tu v zimě), ulice žili živou hudbou a jazzem. Při cestě do baru jsme na ulicích potkali skupinu hrající jazz. Bylo to hlasité, bylo to plné lidí tančících a poslouchajících kolem a atmosféra byla úžasná!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *