DSC00733

Poslední měsíce mě trochu štvalo to pozérství lidí kolem, že všichni žijí fitkem, organickou zdravou stravou z farmářských marketů a posedlostí “mojí ovesnou”. Pak jsem si ale řekla, že co blbnu, že přece o tohle nám jde, žít zdravě a dělat něco pro lepší pocit ze sebe, podporovat místní dodavatele a rozvoj v našich krajích.

Možná jsem tím posedlá, možná jsem se prostě jen dala na tu svojí správnou cestu ale podle mě by to mohlo být ještě lepší. Jak víte, před pár měsíci jsem vysadila cukr a jsem nejvíc šťastnej člověk na světě. Poslední dobou se snažím najet i na bezlepkový režim a vynechat mléčné výrobky. Pochopte, nechtěla jsem to brát hned vše najednou. Ale jde to. Taky nepiju alkohol, což je teda pro mě něco fakt velkýho (chybíš mi, červený víno a gine s tonikem) a třeba včera jsem se strašně opila po jedné skleničce.
Zpátky k jádru pudla – tohle není žádnej odbornej článek ale jen můj názor na věc. Začátkem roku jsem přečetla knížku “I quit sugar” od Sarah Wilson a ona kniha se pro mě stala biblí. Nikdy bych neřekla, co všechno může cukr, respektive fruktóza, napáchat ve Vašem těle. Upřímně, když lidem řeknu, že nejím cukr a když už, tak maximálně čerstvé ovoce v malém množství, všichni na mě koukají jak na blázna. Což je mi teda jedno, jen mě nebaví to pořád dokola vysvětlovat:D.

V knížce je popsán osmitýdenní program, kdy postupně tělo zbavujete závislosti na cukru. Nebudu se tu nadále rozepisovat o téhle užásné knížce, to si prostě musíte přečíst. Taky doporučuji blog http://cukrfree.cz/, kde Janina popisuje věci trochu lépe.

Pokud se ale i Vy chcete cítit o něco lépe, nechte se inspirovat pár mými tipy, které mému tělu dělají jen dobře.

 • Cukr můžete nalézt překvapivě i v těch “zdravě” vypadajících věcech – celozrnných muffinech, celozrnném pečivu, věcem slazeným medem či jiným sirupem. Stejné to je i se smoothies a džusy. Ty Vám akorát rozhodí cukr v krvi. Příšerné jsou také sušené ovocné plody, nízkotučné výrobky (kde je tuk nahrazen cukrem pro chuť). Nebo takové označování výrobků slazeno hnědým / bio třtinovým cukrem / agáve sirupem. Tohle všechno je úplně ten stejnej cukr obsahující strašně moc fruktózy která nadělá paseku. Tak se toho zbavte.
 • Nebojte se jíst zdravé tuky. Avokádo, kuřecí maso i s kůží (dbejte na kvalitu masa  a způsob zpracování), slaninu, aktivované ořechy. V přiměřených porcích jsou tohle úžasné věci!
 • Pijte vodu s citronem, nejlépe vlažnou (myslím studenou vodu zalitou horkou vodou, ne tu teplou z kohoutku), zelené neslazené čaje. Tohle je takový spíš celkový tip pro lepší pleť, úbytek váhy pokud je to Váš cíl.
 • Pokud máte rádi mléko či sýry, doopravdy dbejte na kvalitu. Zde se vyplatí utratit za to označení bio či organické. A zase. Plnotučné. Pokud pečlivě čtete složení potravin (což doporučuji), uvidíte, že v nízkotučných věcech je ten tuk nahrazen cukrem, pro lepší chuť. Fuj. 4,7g  cukru na 100ML mléka je cukr z laktózy, což je v normě. Množství nad je přidaný cukr.
 • Jezte menší porce. Ono to na Vás i vlastně přijde s postupem času, kdy se zbavíte závislosti na cukru. Budete méně hladoví, odpoledne se nebudete cítit přepadlí a unavení. Mě třeba vyhovuje jíst 6x denně.
 • Nezbavujte se sacharidů. Nechci Vám tu navrhovat životní styl bez karbohydrátů. To jednak nejde a jednak to je pěkně naprd. Já jsem zastáncem pestré stravy a hesla “všeho s mírou”. A hlavně – každý jsme úplně jiný a každúmu vyhovuje něco jiného!
 • Dobrá zpráva na závěr – můžete si stále vychutnat skleničku vína či pivo, ve kterém není cukr, protože ten se díky zpracování mění na alkohol. A taky čokoládu. Bez přidaného cukru.

Pokud byste měli nějaké otázky či rádi rozproudili vášnivou diskuzi, určitě mi napište do komentářů! :)

Lately, I was a bit annoyed how ”trendy” all the fitness life style became, how everybody is cooking porridges and everybody is shopping on farmer markets. It felt to me just like a pose.. Then I found it is actually good – to see, that people care about what they eat, they do something for them and care about local suppliers and organic and better food.Thump up!
Maybe I am just obsessed, maybe I really have found the right lifestyle for myself. Either that or that, I think it could be still better. As you might know, couple of months ago I quitted sugar. Lately I am starting being also gluten free and dairy free but slowly. Also, my biggest challenge, is stop drinking alcohol. Going pretty well, nowdays I can get so drunk just by one glass of wine!
Back to the point – this is not an article written by specialist, this is just my opinion for it. Only my few tips for your better feeling, for better gut. By the start of this year I have found my bible called I quit sugar by Sarah Wilson.  I would never say how much bad things can sugar cause in your body. To be honest, when I say to people I quit sugar, most of them are laughing or making fun of me. Well I actually don’t care, it is just annoying to explain them all those reasons why:)

There is the 8-week program in the book, where you are step by step getting rid of the addiction on sugar. I’m not going to decribe the whole program here, it is really worth it to read the book. Or visit I quit sugar blog, where you can find lots of interesting informations.

If you want to just feel a bit more better, you can be inspired few of mine tips which are good for your gut:

 • Unfortunatelly, you can find sugar everywhere – in wholegrain muffins, things with added honey or agave syrup in it. It is actually the same stuff – more than half full of fructose. Same with juices and smoothies which are just destroying vitamins in fruit and kick you up to the sugar spikes. What is also bad is dried fruit, dried tomatoes.. Just get rid of all this stuff (try that at least for those 8 weeks!)
 • Do not be scared eat more protein and healthy fats. Avocado, activated nuts, chicken with skin on it. All these things are just good for you and thanks to the fat it makes you feel fuller. (Fructose doesn’t give your brain the signal that you are full – that’s the problem!
 • I love to drink warm water with lemon. I do like 3 litres per day. It has got so much benefits for your skin, metabolism and body generally. Also, you your goal is losing weight!
 • If you love milk or cheese, go for the full fat, organic (in best) version. There is 4.7g of sugar per 100g what is ok as it is sugar from lactose. Low fat products contains added sugar to add some taste. Also, low fat things are worse to digest.
 • Eat smaller portions, more times per day. Some people still do not believe in this and lots of as tend to skip meals, eat way to big portions. If you will eat more times per day, you will avoid energy spikes and won’t feel that hungry all of the sudden. For me, it is ideal to eat 6x per day.
 • Do not get rid of carbs generally. First, it is impossible as carbs are almost in everything and then, your body still needs it. My opinion is eat everything (healthy) in small amount, so even the carbs. Forget about keto diets if you really don’t need it for body buidling competitions or aren’t fine with it.
 • Good news for the end – you don’t have to get rif of alcohol! Wine and beer are almost sugar free as the fructose is transfered into the alcohol. I’m not inviting you to get super drunk, just saying it is not that bad to have a glass with your dinner! :)

I will be more then happy if you guys will have any questions, suggestions or will want to have some discussion here! :) Feel free to leave me here some comments!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *