Malibu coast Santa Monica beach at Malibu fun fair in Austin miami beach from above

That’s the feeling I got with our new little drone. Actually, the size is a bit misleading..:)
We welcomed to our “family” a drone – Phantom 4 from company Dji. It is such an amazing company! They started like a start up which they are not anymore – their popularity has grown massively.

The drone is such a cool thing. Obviously, you have to be careful where to fly and also to don’t hurt any animals around, neither yourself. But then, once you are free to fly, it is absolutely amazing and only the sky is your limit. It is so different to see things from above, make fun videos and pictures.

Just let you know – First three pictures are from coasts of Santa Monica, Malibu, the other one is from fairy in Austin in Texas and the last one from Miami beach.

Že jen obloha je limit – takový pocit mám, když lítáme kolem s naším novým dronem.
Přivítali jsme toho prcka (teda, o velikosti by se dalo polemizovat) do naší hi-tech rodinky těsně před prázdninami. A na prázdninách si jej náležitě užili! Mimochodem jedná se o dron Phantom 4 od společnosti Dji – slyšeli jste o nich? Vše to začalo jako start up, což už teď rozhodně není. Jejich popularita obrovsky vzrostla. A design mi až nápadně připomíná výrobky od Jablíčka… :))

Ten dron je fakt pecka. Jakmile se s tím jednou naučíte, nechce se Vám přistát. Musíte být ale stále na pozoru, lítat pouze v dovolených prostorech (což my jsme samozřejmě strašně dodržovali), nenaletět do ptacta nebo do kamarádů stojících poblíž.
Každopádně vidět věci z ptačí perspektivy je úžasné.

Abyste se jen orientovali v obrázcích – první tři jsou z oblasti kolem Santa Moniky, Malibu a San Diega. Další je z Texasu, z města Austin, kde se konal takový ten typický americký “festival”. A poslední jsme vlastně dělali jako první – jedná se o pláž v Miami!

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *