The Breakfast club

Breakfast at The Breakfast Club LondonBreakfast at The Breakfast Club LondonBreakfast at The Breakfast Club LondonBreakfast at The Breakfast Club LondonBreakfast at The Breakfast Club LondonBreakfast at The Breakfast Club LondonBreakfast at The Breakfast Club LondonBreakfast at The Breakfast Club London

Já jsem vysloveně snídaňový typ. I pořádné brunche miluju, možná ještě víc. A vaření taky miluju. Ale v sobotu mě Daniil strašně překvapil, když mě vytáhl na snídani do centra. Nevím proč, ale tak strašně jsem si v tu chvíli ulevila, jakože se pro jednou nemusím plácat s palačinkama a vymýšlení paleo snídaně pro mě:D.
Vyrazili jsme do Breakfast clubu v Soho. Je to jen jedna z jejich poboček ale nám nejbližší, takže jasná volba. Já poslední dobou ujíždím na žitném chlebu se semínky, pěkně opečeném, navrch avokádo a ztracené vejce. Naprostá mana v puse!:D. Daniil se jako obvykle ptal na specialitu, na to nejlepší. Dostal palačinky se slaninou a syrupem, k tomu míchaná vajíčka a párek. Já nemám více slov, prostě se pokochejte obrázky:)

I am exactly the breakfast type. I am for brunch even more. And I love cooking but on Saturday I was so nicely surprised when Daniil took me out for breakfast. I don’t know why, but in that moment I was like “Oh thanks god, I do not have to think about Daniil’s pancakes and my paleo diet! :D.
So we went to the Breakfast club in London. I mean the one from many of them, the one in Soho. I love lately rye bread with chopped avocado and poached eggs on top. Heaven in my mouth. Daniil was, as usuall, asking for their speciality, for something really good. So he got pancakes with bacon, syrup and scrambled eggs. And sausage. I have no words anymore, just enjoy pictures:D.

 

December 02, 2015

0 comments on “The Breakfast club”

    Leave a reply

    Your email address will not be published.