Porridge, in my opinion

Máte nějaké své oblíbené jídlo, kterého se nikdy nepřejíte?

Pro mě je to ovesná kaše. Vím, jdu trochu s křížkem po funuse v době, kdy už jsou všichni fitness a trendy a od vloček přechází na quinou, rýžovou kaši nebo podobně.
Pro mě tohle jídlo ale znamená utěšující dezert (který snídám každý den), hřejivou voňavou odměnu. Navíc je plné bílkovin, které po ránu potřebuji. Každý večer se těším na snídani a v duchu myslím na ty namočené vločky v lednici!

Připravila jsem pro Vás více podob, jakými můžete vločky zpracovat, výběr záleží jen na Vás. Kaši vařím s domácím mandlovým mlékem nebo vodou. Když  s kravským mlékem, tak plnotučným (to nemá přidaný cukr pro zlepšení chuti, je méně ošetřováno), když s ovocem, tak jen pár kousky. Když mám depku nebo prostě jen chuť na něco “dekadentnějšího”, dopřeju si do kaše pár lžic smetany na šlehání, kakao a banán. Divočina!:D

Také máte nějaké vzpomínkové jídlo, kterého se nemůžete nabažit? A co kaše, drží Vás pořád?:)

Have you got any favourite meal which you never have enough?
For me, it is porridge. I know, it is quite late and nothing new as everybody hashtaging on instagram “myporridge” or doing beautiful picitures of their breakfast and oats are everywhere.
But for me, this food means sweet desert, pleasant breakfast which I am having every day. Also, it is full of protein which I need in the morning. Every night I am excited about next morning to have the oats waiting for me, soaked in the fridge. Also, if I want to go a bit decadent, I add splash of cream, cacao and banana. Heaven in my mouth!
Do you also have any favourite food like this?

porridge

Líná kaše
Trochu divnej název, ale sedí mi, vzhledem k tomu že smícháte potřebné ingredience, hodíte to do trouby a za chvilku máte luxusní snídani. A nemusíte pro to skoro nic dělat.
Předehrejte troubu na 190 stupňů. Dno zapékací misky poklaďte ovocem (i klidně mraženým).V nádobě smíchejte jedno vejce, 200ml mléka, lžíci tekutého kokosového oleje (rozehřejte prostě ten tuhej v mikrovlnce.) a pár kapek vanilkového extraktu. Ve druhé nádobě smíchejte 50g ovesných vloček s 1/2 lžičkou kypřícího prášku, 1/2 lžičkou skořice, špetku muškátového oříšku. Ovesnou směs naklaďte na ovoce do zapékací misky. Na vrch dejte tekutou směs a poklaďte třeba dalším ovocem nebo třeba nasekanými ořechy. Pečte asi 30 minut nebo dokud vločky neabsorbují všechnu tekutinu.

Lazy porridge
A bit weird name though, but true. You just mix all ingrediences, put it in the oven and voila! During short period you have luxury breakfast.
Preheat oven for 190C. Put 100g of favourite fruit (even frozen) on the bottom of baking bowl. In separate bowl, mix one egg, 200ml milk, 1  tbsp coconut oil, few drops of vanilla extract. In second separate bowl, mix 50g of oats, 1/2 tsp of baking powder, 1tsp of cinamon, 1/2tsp of nutmeg. Put the oat mixture on top of the fruit in baking bowl. Then, add the liquid mixture. You can add some nuts or more fruit on top. Bake aprox. 30mins until oats absorb all liquid.

porridge

Kaše do skla s vejcem
50g vloček ohřejte v hrnci a až se “rozvoní”, přilejte cca 200ml horké vody. Vařte do zhoustnutí nebo do oblíbené konzistence. Přidejte bílý pepř, trochu soli. Sundejte z plotny a přimíchejte 10g parmezánu. Nalejte do širší větší sklenice. Na pánvi na másle poduste dva žampiony pokrájené na čtvrtky a naklaďte na kaši. Na vrch dejte vejce, které může být buď pošírované, vařené či smažené – záleží na Vás. Já si také ráda na vrch dávám jarní cibulku. Vločky na slano zní divně, ale je to super!!

Porridge in a glass with egg
50g of oats warm up in a cooking pot on medium heat. Wait a minute until the oats will smell nice and add aprox. 200ml hot water. Boil until requsted thickness. Add pepper, salt. Remove from cooker and add 10g of cheese – perfect is parmesan or sheep cheese. Put into the bigger glass. On a pan with melted butter, fried gently two mushrooms,sliced. Add it on top of your porridge. Then it is up to you – you can add poached egg, spring onion, spinach! It might sound weird, but savoury porridge is amazing option!

porridge

Čokoládová granola
Tohle zbožnuje můj kluk a já mu to nezazlívám. 50g vloček smíchejte se čtyřmi lžícemi roztátého kokosového oleje, lžící kakaa,dále přidejte banán pokrájený na plátky, plátky kokosu, nasekané ořechy nebo chia semínka. Množství záleží na Vás, jen pamatujte, ať Vám není po ořeších těžko:). Vše promíchejte a rozprostřete na pečící plech vyložený pečícím papírem (nebo silikonovou podložkou pro blbuvzdorné – teda pro mě). Pečte asi 15min dokud se směs nerozvoní a vločky nebudou křupavé.

Chocolate granola
My boyfriend loves this version! 50g of oats mix with one big spoon of cacao powder. Add 4tsp of melted coconut oil, cinamon, nutmeg and sliced banana. Mix properly and put the mixture on non-stick baking paper. On top, you can add nuts, chia seeds. Bake it for 15mins on 200C. I love it!

Prosím berte na vědomí, že mé tipy na kaši jsou smíchány z mnoha jiných receptů a nápadů, ingredience se mohou lišit dle Vašich chutí, jen zde prezentuji, co mi chutná :)

Please, be aware that my recipes are combination of many others, and this way is just the way I like it – it migh be different for you, you can maybe add some of those ingrediences, bake it longer or shorter! :)
Thanks for any feedback!

 

 

August 09, 2016

2 comments on “Porridge, in my opinion”

 • Nada
  August 09, 2016

  Ovsené kaše milujem a sú mojim favoritom hlavne cez školský rok, keď si ju vždy večer uvarím a ráno len ohrejem a v zime, keď je niečo teplé ráno najlepšie :)
  my blog : THE COLORFUL THOUGHTS

 • L
  August 12, 2016

  Musím říct že jsem ovesné kaši dlouhou dobu nemohla přijít na chuť, ale teď si ji užívám minimálně párkrát týdně. Hodně záleží jak se připraví a tvé recepty vypadají dost dobře! Vyzkouším :)

  Poshlife

Leave a reply

Your email address will not be published.