This is going to be something for real meat lovers!
The food in US is very arguable. Meanwhile you got shops with food full of sugar bombs containing artificial whatever or junk fast food, you can also pick nicer way to eat – either organic stores or restaurants like we sometimes did. I really enjoyed food in Texas, San Diego and Los Angeles – we visited such an interesting places!

Tohle bude něco pro milovníky masa.
Jídlo v USA bylo velice diskutabilní. Ale i přes smršť fast foodů a řetěců s nezdravým jídlem jsme měli možnost jíst i v hezčích místech a nakupovat v organických obchodech. Mají to tu plné grass-fed dobytka a cold-press šťáv a tak jsem si tu libovala. Nechte inspirovat pár místy, které jsme navštívili!

First was San Diego.
Place called Crab Hut is so cool – you pick the things which you want to eat (seafood – very rich on choices!), the way you want to cook it and spices used for it. After a while, they’ll bring you bucket containing hot plastic bag with the things you picked. We did mix of everything and it was delicious. I never had so big crab or so tasty buttery shrimps.

V San Diegu jsme navštívili Crab Hut. V menu si vyberete, které mořské potvory na talíři chcete, jak je chcete uvařit (my šli do bylinkového másla). O chvíli později Vám přinesou kýbl s horkým sáčkem plným těch potvor, které jsou neskutečně lahodné.

img_5444  img_5455

Strip club was our second choice in San Diego. It was my first time in strip club. Talking about the restaurant obviously!
The point was easy – chose steak or piece of different meat which you like and then, just do it by yourself. For this, you have huge grills in the middle of the restaurant. That’s such an amazing idea! Perfect for parties with friends or some different special occasions.

Strip club je místo s obrovským grilem uprostřed restaurace. Vy si jen vyberete maso, které chcete a oni Vám ho přinesou syrový. Je jen na Vás, jak si maso ochutíte a ugrilujete (a hnidopichové už nemůžou nadávat).

dsc01241dsc01226

Texas was obviously amazing for BBQ. Salt Lick BBQ was a bit out of the city, but worth it. How is it possible to do all you can eat from meat like this?? The ribs were amazing (I love it), the brisket was falling apart (Daniil loved that!) and the sausage was full of meat, not that fatty. Like a sides, you got cole slaw, beans and bread. Skip the bread and go for the meat, maybe few of their pickles!
Also, they have small winery behind the restaurant. Trying dry wine in that heat, wasn’t the best choice thanks to my low tolerance for alcohol:D

V Texasu samozřejmě musíte ochutnat BBQ. Restaurace Salt Lick BBQ je trochu z ruky, ale stojí za to. Jídlo bylo podáváno formou all you can eat a ta kvalita byla úžasná. Přeskočte lákavě vypadající chleba a jděte si přidat pečená žebra.

_k3a1438 _k3a1344img_5413

Los Angeles and Korean town. Again, all you can eat in restaurant Oo Kook Korean BBQ (3385 W 8th St, Los Angeles, CA 90005, United States – as there is no website to add). Super happy waitress takes you to your table with your own personal grill in the middle. You can pick from the menu up to 28 items per person (and believe me, it is more THAN ENOUGH), they will bring it raw and you do it. Next time I should really avoid places like this as the food was fabulous. Thanks a lot for the amazing service as well!

Mé asi nejoblíbenější místo v Los Angeles bylo korejské all you can eat. Já vím, zas. Ale Daniil je spíš na kvantitu, než kvalitu:D. Místo zvané Oo kook BBQ je třeba rezervovat, protože tam chtějí všichni. Z menu si vyberete,co chcete (hovězí jazyk, brisket, chobotnici či je libo kuřecí?) a pak si jídlo na vlastním grilu vlastně ugrilujete. Tenhle trend “udělej si sám” by se měl rozjet i v Londýně.

_k3a5593

Must-have visit (not for me) was a chain Cheesecake factory. I admire them for the various cheesecakes. But that was it, the rest of the experience I had from second hand by Daniil and Rudy and they said it was ok. I was about to go for low-carb one but the waitress, neither baker, wasn’t able to tell me what is exactly inside. A bit sad:(

Takové malé must have je navštívení Cheescake factory, místa, které můžete znát z Teorie velkého třesku. Za mě jako odpůrce cukru palec dolu (i proto, že číšník nevěděl co je v low carb cheesecaku – nedala jsem si ho), za kluky to bylo oukej.

_k3a5599

I hope you enjoyed today’s, a bit longer, post about food and have some inspiration!

Doufám, že jste si dnešní delší post užili a načerpali třeba i inspiraci!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *