Good morning!

MY BEST TIPS FOR GOOD MORNING

Good morning guys!! :)
For those of you who sometimes visit my blog I would like to apologize because it’s been long time since I add some new post!!:( Sorry for that. I was just super busy with moving, finding a job, looking for my dream wardrobe and many other stuffs around!! Anyways, today’s post is more about my morning habits which I would like to share, because it just ”makes my life simplier”:). I think it is really good if you have your own morning routines! That morning also sets up your mood for the day and figure out how the day is going to be – hm, in my opinion:)
PS: I have to say this is not valid for weekends. As I am free on weekends, you can bet I go crazy and have no rules, no ideas what I am going to do in those two days – depends on mood, hangover, mood, weather, mood, etc. :D

SET YOUR ALARM ON TIME
I used to have three or four alarms set up in the morning. I think this is bad for you (it was bad for me at least:). It was because the first alarm woke me up and the sleep after wasn’t simply that good anymore! So I think it is best to set up alarm on the right time when you will have space for your morning routine in bathroom, breakfast, make-up and choosing outfit! So every time I get up as soon as I hear Rihanna’s voice (California king bed is my song, haha).

WAKE UP IN THE SAME TIME
Even on weekends I am doing my best to wake up as early as I do during work week. Your body learns and will remember this routine so it will feel more naturally for you!

DRINK A GLASS OF WARM WATER WITH LEMON
I do it before breakfast, probably like a first thing. It is great for start your metabolism. It has got lots of vitamin C as it cleans your body from inside! That also can help during your losing weight. A glass of hot (warm) water with lemon juice which you can improve it by ginger is just great.

HAVE A BREAKFAST
If I can do just one thing in the morning, I would rather skip make-up than being without breakfast. Honestly, it is firstly important to start up your metabolism and then, who wants to work / do workout with starving stomach?:)

PLAN YOUR DAY
Sometimes it can be tricky to responsibly complete your work schedule and free time. But try to do that and you will feel so much better and organized!

Ahoj všem!
Tak jsem přes všechno to stěhování, zařizování a hledání práce vůbec neměla čas na blog. Ale že je to už měsíc, to bych vůbec neřekla. Každopádně, teď už je vše v úplném pořádku a tak je Lucina zas v super hyper energetic módu a pojede bomby. Dneska je to celkem nuda post, žádný obrázky. Jen jsem se s Vámi chtěla podělit o raní maličkosti, které mi ulehčují život, takové mini rituály a zvyky. Určitě si něco takového taky udělejte, ušetříte si spoustu času!

NASTAVTE SI BUDÍK. JEDEN.
Vždycky jsem měla na mobilu zapnutých asi pět alarmů, v několika minutových rozestupech. Blbost! Pěkně Vás to akorát rozhodí a tak je lepší si nastavit jeden alarm a vstát hned. Jako ono se Vám prvních pár dnů chtít nebude ale pak budete ok.

VSTÁVEJTE VE STEJNÝ ČAS KAŽDÝ DEN
To jsem zjistila, že už dělám automaticky i o víkendu. Vstávám prostě v ten samý čas v jaký vstávám do práce. A vzhledem k tomu, že teda vstávám celkem brzo, mám spousty volného času dělat si co chci a věnovat se svým koníčkům. Moje drahá polovička z toho ranního buzení teda nadšená moc není:)).

PIJTE VODU S CITRONEM
Ani nevím co na tom je, ale prostě vím, že sklenice vlažné vody s citronem uvnitř mi pomáhá. Tak nějak se pročistit, nastartovat metabolismus, a taky hubnout, trochu.

NASNÍDEJTE SE
To raději půjdu do práce nenamalovaná než hladová:D. Ne, vážně, od střední školy jsem se naučila snídat a je to prostě základ, alespoň pro mě. Doporučuju nějaké ty sacharidy, prostě větší pestrou snídani, co dům dá nebo co máte rádi. Osobně ujíždím na ovesné kaši, nedám na ní dopustit!!! Máte třeba nějaký zajímavý recept? Slyšela jsem něco o verzi chili se slaninou ale jako nevím nevím, já jsem prostě na sladké:D.

NAPLÁNUJTE SI DEN
Většinou si při snídani dělám takový itinerář pro nadcházející den, rovnám si v hlavě myšlenky, snažím se utřídit vše potřebné a udělat si nějaký rozvrh. A občas je tedy sakra těžké zkombinovat pestrý sociální život s tím pracovním!!:))

Hmmm, ani nevím, jestli Vás článek inspiruje, jen jsem to s Vámi chtěla sdílet. Určitě mi napište i Vy nějaké tipy, budu za ně moc ráda!!!

xoxox

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *