Fill your life with experiences, not things. Have stories to tell, not stuff to show.

Fill your life with experiences, not things. Have stories to tell, not stuff to show.

Tuším, že tohle je nejdelší název článku, co jsem kdy použila.
Je pět ráno a já už nemůžu dál spát. Nevím, jestli je to vinou letního brzkého rozbřesku nebo porcí karbohydrátů, které jsem měla včera před spaním. Tak či onak, Mám neskutečnou novinu, o kterou se s Vámi chci podělit!

Mám tu možnost odcestovat na měsíc do Ameriky a cestovat. Cítím se neskutečně šťastná, že mám šanci něco takového udělat, mít měsíc jen pro sebe a Daniila, poznávat nová místa a prožívat nové zážitky, Hlavně, pracovat na svém blogu!

A co práce?
No… Dala jsem výpověď. Chvíli to vypadalo, že se mi poštěstí a já dostanu neplacené volno ale bohužel. Každopádně to beru jako výzvu, nesetrvat na jednom místě a stále se snažit vyvíjet, postupovat v kariérním růstu. A těším se, co podzim přinese nového.

Takže jaký je plán? Hodláme to pojmout jako velký road trip, kde začneme v Miami (narozeniny v Miami, jak cool!) a postupně, přes devět států, se dostaneme do Las Vegas, naší cílové destinace.
Já se absolutně nemůžu dočkat, počítám dny a těším se, až budu jíst něco jiného než kuře a rýži (kterou jsem do sebe poslední měsíce ládovala abych tak nějak vypadala v bikinách).

Těším se na bagely k snídani, burrito k obědu a americký přízvuk. Na gambling v Las Vegas a chodník slávy v Hollywoodu! Byli jste někdy ve státech? Nebo na tak dlouhých prázdninách? Určitě se se mnou podělte o zkušenosti! :)

I think title of this post is the longest I’ve ever write.
It’s 5am. I can’t sleep! It is so bright out there already. Or is it the portion of yesterday’s extra carbs which makes me awake so early?

Whether the summer time or nice food, I have an amazing news I would love to share!
I have the opportunity to go for a month to USA, to travel. I feel so blessed to have a chance like this in my life, to travel the world and explore new places, to go for some long holidays and work just on my blog, for whole month!

Are you curious what am I going to do with my job?

I quit.

I was first scared, then I was in hope to get unpaid leave but then.. I found it like another challenge for myself, for my career path and progress in more ways.  And who knows what new will autumn bring?

Anyways. Basically it will be five weeks in which we are going to travel from Miami to Las Vegas, our last destination. We are going to cross the whole states, from east to west. It will be nine different countries and one big road trip – we are going by car! Daniil will be some time working, I will be doing my blog. I really cannot wait to share with you all the new things we will experience!

Now, we are in the final phase of planning routes and getting everything ready. We are leaving on 17th August. I will spend my birthday day in Miami, how cool is it?
Seriously, there is no different word to use than ”feeling blessed”. Fingers crossed for us, hopefuly everything will be as we wish! I cannot wait for Walk of fame, burritos for lunch, bagels for breakfast and american accent. Yay!!!

Have you ever done something similar? I will be more than happy to hear your stories, experiences and advices!

July 11, 2016

0 comments on “Fill your life with experiences, not things. Have stories to tell, not stuff to show.”

    Leave a reply

    Your email address will not be published.