Fashion revolution day

Fashion revolution day will be here in three days! Are you ready to join?
The entire message of this fashion revolution day is clear: To see who has made our clothes, to appreciate the value of those people, treat creativity and profits in equal measure. It is responsibility of each of us! So let it happen!:)

On 24 April 2013, 1133 people died in the Rana Plaza catastrophe in Dhaka, Bangladesh. A further 2500 were injured. They were killed while working for familiar fashion brands in one of the many ‘accidents’ that plague the garment industry. Families of those victims are still without any compensation.

Now, there are 68 countries worldwide – the business leaders, artist, designers, academics, parliamentarians or writers. All off them are calling for big change – they want to rebuild the chain of this tough industry. But it all depends on us, people, customers, who buy the final product. Because, to be honest, most of us don’t know who made the nice skirt, adorable top, who put the idea, creativity or hours of works in it.
We can use the power which fashion has and discover the organisations working on fields, creating the fashion!

So how can you help?
From 24th April onwards, there are 4 steps to take and ask your favourite brands and retailers #whomademyclothes ?
If you won’t get any anwer, please keep asking and then, let me know what they said to you!:)

Den módní revoluce je tady za pár dní! Jste připraveni se přidat?:)
Posláním tohoto dne (24. Dubna), této události, je uvědomit si, kdo vlastně stojí za veškerou tou tvrdou prací v továrnách, kdo navrhuje a poté šije naše oděvy, čí kreativita za tím vším stojí.

24. Dubna, 2013. 1133 lidí zemřelo při jedné z nehod v továrně Rana Plaza, V Bangladéši.  Dalších 2500 bylo zraněno. To je trochu moc, na jeden den, na jednu továrnu, ne?

Revolucí je tato akce také nazývána, protože umělci, designéři, akademici či spisovatelé a politici ze 68 zemí celého světa chtějí změnu. Chtějí znovuobnovit ten řetězec, kdy konečný zákazník ví, co za produkt kupuje, odkud kousek pochází a kdo s ním měl tu práci. Protože, ruku na srdce, většina z nás se o to moc nezajímá (osobně taky nevím, kdo ušil mé nejoblíbenější šaty).

Můžeme tedy použít tu sílu, která lpí v módním průmyslu a změnit to, učinit módní průmysl zas o trochu více transparentní. A jak tedy můžete pomoci?
Od 24. Dubna dávejte na instagram selfie obrázky se zněním #whomademyclothes s označením značky, kterou máte na sobě. Pro větší důraz mějte tričko na sobě obráceně – etiketou ven. Nebo následujte tyto čtyři jednoduché kroky: A vyptávejte se i pokud firmy neodpoví. A pokud ano, dejte vědět, co Vám napsali!!:)

fashion revolution

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *