Bali time

sandy baysandy baysandy baybali eco delibali eco deli bali eco deli bali eco deli tiger lilly's tiger lilly's bali-time-12 bali food bali food bali food bali food jungle fish

I wish wonderful Tuesday to all of you!
Today I guess I am posting one of lasts posts from Bali (if not the last one). Time there was incredible. Super friendly people, amazing nature and positive energy, snorkeling with turtles and watching sunrise on a beach.. I will never forget the time here! I’ll just share some random pictures, mainly about food because it is one of my passion to be honest:).

I would highly recommend to visit Sandy bay on Nusa Lembongan. You have beautiful view on sunset during having outstanding food – Daniil ordered lobster, I had lots of seafood, obviously!:)
Tigerlillys boutique hotel and restaurant was our favourite spot for breakfast. It was actually our second choice for hotel, we decided for different one though. But if you like luxury background for budget money, go for it!

We went to the Hai bar just because our friends told us it is fully booked for many days in advance… I really don’t know why, the menu looked kind of boring and even over the fact we made two reservations, we didn’t make it:)

Jungle fish is really luxury resort! It seemed to be in the middle of nothing, but once you enter there you’ll be amazed. There is an incredible infinity swimming pool. We were lucky (not talking about the weather) that it wasn’t busy at all so we enjoyed signature cocktails and food (burger with bun from beetroot sounds good, no?)

Bali Eco Deli is another highly recommend one. Great cookies, fresh granola for breakfast, superfriendly stuff. What else you can want? Oh and follow the board, please! :)

For the best ”cheesecake” ever you have to go to Gili Trawangan island, to Coba Coba restaurant. The whole menu is written on big board above your head and it is quite short. I mean it is just better and every single meal is amazing. We went there like three times for the sweet treat and their burrito!

Seminyak is really commercial part of Bali. But. Visit a restaurant called Nalu Bowls. We hit the place because Daniil was craving dragon fruit. And this was heaven in mouth!!!

A bit better was place called Le Pirate beach club – talking about the dragon fruit. Guys, I am speechless. Being in sunny morning in place like this, with person you love and the good food.. Then you realized what really matters in your life and how can you be happy:D

So, first of all, sorry for annoying you by more text than pictures but I just wanted to share my experiences! I am pretty sure I forgot million places, million spost to go.. For that, use trip advisor, what was really helpful for us for choosing restaurants! I really hope you liked that and that it might inspire you for some recipes or travel ideas.

Thanks for reading and have a good day!!!

Přeji krásnou středu všem!!
Dnes postuji asi jeden z posledních (ne-li poslední) příspěvek z Bali. Ten čas, který jsem tam strávila, byl neskutečný… Nikdy nezapomenu na ty přátelské a vstřícné lidi, kteří se netvářili otráveně ani na nejvyjevenější turisty (třeba jako já), na ty neskutečné západy slunce, nekonečné dny na pláži a dechberoucí jídlo. Určitě bych se do té země vrátila ale smutně konstatuji, že nevím.. Máme v plánu s Daniilem tak moc dalších dobrodružství, že na návrat se na místa, kde jsme už byli, asi nebude čas:D.
Dnes mluvím především o jídle, mojí druhé největší vášni. Užijte si fotky a namlsejte se, možná někdy přidám i pár receptů, co jsem odkoukala z restaurací:).

Takže začínám ostrovem Nusa Lembongan. Určitě navštivte Sandy bay, místo s úžasným výhledem na západ slunce  a velké akvárium, kde si vyberete potvoru, kterou chcete k večeři.

Tigerlillys hotel byl naším oblíbeným spotem pro snídaně. Já prostě na sladký jsem si dala banánový palačinky. Daniil něco s granolou. Všechno pecka!

V Hai baru jsme si udělali rezervaci. Dvakrát. Nedošli ani jednou. A popravdě nelituji, obsazeno bylo na dny dopředu ale menu vypadalo.. No normálně, přece se nebudu ládovat pizzu na Bali?:)

Jungle fish je neskutečně krásný resort s tím přepadovým bazénem s výhledem na.. Hm, je to prales??:) Měli jsme štěstí na hodně místa a smůlu  na počasí. Koktejly z dračího ovoce a burgery z červené řepy to krásně vyrovnaly.

Bali Eco Deli je něco zas pro snídaňové maniaky. Úžasná granola a shaky, cookies a brownies všude kam se podíváš. Jen na váhu jsem se raději nekoukala:).

Asi na nejlepší takzvaný cheescake na světě zajděte do restaurace Coba Coba na ostrově Gili Trawangan. Objednali jsme jeden kousek a málem se o něj s Daniilem poprali. Naštěstí měli víc:).

Jak jsem říkala, Seminyak je ultra komerční záležitost a řekla bych, že baťůžkáři se jí vyhýbají obloukem. Já se nevyhýbám ničemu, obzvláště rušným částem s obchody a kluby, že. Nicméně, na Seminyaku zajděte na brunch do Nalu Bowls.

A vítězná cena za nejlepší misku s granolou a dračím ovocem získává Le Pirate beach club. Říkám Vám, při tom slunci zalitém dni, skvělé snídani a společnosti, kterou milujete, si uvědomíte, jak je na tom světě nádherně a jak strašně záleží na těch všech maličkostech:)).

Tak se zaprvé omlouvám, že jsem dnes víc psala textu než ukazovala obrázků. Jen jsem s Vámi chtěla sdílet mé zkušenosti a tu skvělou energii, kterou jsem na Bali načerpala. Třeba Vás to nakopne k vaření nových specialit nebo na nějaké super spontální prázdniny!:).

Díky moc všem, kteří mě čtou a přeji krásný den!

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *