When it rains

Brown Black striped jacket by H&MBrown Black striped jacket by H&MBrown Black striped jacket by H&M

Taky Vás počasí dokáže pěkně ovlivnit?
Mám volný den dneska. Venku je ale tak šedivo a sychravo (a hlavně mrzne), že se mi nic nechce. Takže jsem si udělala velkou snídani do postele, koukám na filmy a kreslím (moje hrozně oblíbená činost kdybyste nevěděli).
Na druhou stranu nerada marním čas lenošením a tak i dnes jdeme ven fotit outfit, na procházku, jdu si taky zacvičit a potom pracovat na dalších nápadech na blog. Taky musíme s Daniilem začít plánovat naše velké letní dobrodružství.. Ale o tom někdy příště!

Dneska nosím úžasný kabátek z H&M! Strašně se mi líbí kombinace tlumené khaki s černou, střih je super, navíc se dá kombinovat jak s černými kalhoty tak i s džínami či legíny! Džíny jsou pak s Guessu a musím říct, že jsem nikdy neměla pohodlnější. Střih je nízký, nohavice jsou hodně zúžené. Tvar nemění ani po celodenním nošení.

Ať už jste v práci či doma jako já, snažte se užít ten čas naplno a a dělat jen to, co Vás baví:)

Vaše Lucie

Can the rainy weather also influence your mood so much?
I am free today. And as it rains, it is so grey out there and freezing, I am really not that productive. So I did big breakfast and eat it in a bed,  I watch some films and draw. What is really my thing if you didn’t know.
On the other side, I hate wasting of time and doing nothing. So after my lazy morning, we are going out, to take some pictures, for a walk, shopping, for workout. I also work on more ideas for blog! We have to also start to plan our big summer trip with Daniil… But I will tell you more next time!

Today I wear this beautiful long jacket from H&M. I love the color combination, the cut and the fact you can combine it either with jeans or black skinny jeans. Here I wear jeans from Guess and I love it, I can just recommend them! I’ve never wore something so comfortable.

So if you are either at work or at home enjoying free time like me, do what you love and enjoy yourself:)

Lucie

 

January 18, 2016

0 comments on “When it rains”

    Leave a reply

    Your email address will not be published.