Today’s connection

todays_connection_1todays_connection_4

Krásné den všem!:) Tak moc Vám v Praze závidím sníh! V Londýně tak nějak… sněhoprší? Je to takový tichý a pomalý déšť, že fakt nepoznám ten rozdíl. Každopádně jsme čekali na vhodný okamžik, kdy jít ven fotit outfit.

Často to nemám s nakupováním lehké. Třeba tento top French Connection jsem viděla v New Yorku za 120 dolarů. To se mi přece jen nechtělo dávat. Strašně se mi ale líbil a po delším pátrání jsem zjistila, že doma v Londýně stojí jen 47 liber! Problém vyřešen:) Jak to máte vy, když vidíte v obchodě, kde často nenakupujete, nějaký drahý kousek, a víte, že ho musíte mít? Vzdáváte to / šetříte / nebo prostě uděláte maximum to dostat?:)

I wish a beautiful day to everybody!
I am so jealous on you who has got snow at my lovely Prague. The weather in London is weird. Kind of rain slash snow. It is the quiet rain, slowly falling down you can barely recognize the difference. Well, we were just waiting for the right moment to do shoot.

Sometimes shopping for me is not easy. Like with this French Connection top. I saw it in Macy’s on sale, but still for 120$. It is still too much. After one Starbucks and deep research I found it just for 47 pounds in my London. How do you deal with tricky pieces which you totally love but they are quite expensive for you? Do you give up? Or do everything to get it, no matter what?:)

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *