Retro

retro retro retro retro

Je sobota ráno. Čekám na Tesco a Daniil vyspává.
Včera byl na tahu s kluky a já byla doma sama. Vždycky, když někam takhle jde, tak nemůžu spát. Nevím proč, ten svůj čas o samotě miluju ale prostě bez něj v posteli neusnu:) Nicméně. Já už si jedu svůj raní rituál a Vy si můžete bejt jistý, že za půl hodinky mi přijde zpráva (byť pán leží jen o patro výše v posteli), že chce k snídani palačinky, že může, protože je víkend:D. Žeru ho:)

Koupila jsem si v River Islandu tenhle cool retro proužkovanej top. Je to strašně pohodlný materiál a myslím, že se dá nosit jak na den tak i na nějakou normálnější párty. Taky jsem se Vám chtěla pochlubit svejma prvníma converskama, který mám. Jsem strašně háklivá na jakoukoliv nečistotu kolem, tak moc se o ně bojím:D.

Doufám, že se máte dobře? Jak jste začali svůj víkend? Taky pracovně jako já? Alespoň, že zítra mám volno. To bude zas pršet. Vždycky, když mám volno, tak prší.

Mějte parádní den!

Saturday morning.
I am waiting for Tesco delivery and Daniil is upstairs, deeply sleeping.
He played playstation yesterday like until really late and now he is obviously tired. Anyways. I am already in my morning mode breakfast-lunch preparation-gym and you can bet that half an hour later I will receive text message (be aware that Mr. Vnoutchkov is just one floor up in a bed) saying ”Can I have pancakes, please? Come on, it is weekend!” I love him so much:D.

I bought in River Island this really cool retro top. I think few years ago I already had something very similar, but not for £35 but for free, from my grandma’s wardrobe. I guess I have to visit her wardrobe more often, to save up some money.
It is so cool to wear it during the day but also on some casual party, don’t you think?

I hope that all of you are doing well? How did you start your weekend? Do you work as I do? Well, nothing to do, tomorrow is finally my day off:).

Have a fabulous day!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *