Oversized satin bomber

mango oversized bomber satin jacket mango oversized bomber satin jacket mango oversized bomber satin jacket mango oversized bomber satin jacket mango oversized bomber satin jacket mango oversized bomber satin jacket

Občas se přistihnu, že v obchodech nakupuji neskutečné množství zbytečných kousků oblečení. Pak si rovnám věci ve skříni a za a) nejenže na věci už nemám místo ale i za b) utrácím peníze zbytečně. Raději si dopřeji méně kousků větší kvality, než mít ve skříni celou novou kolekci z Primarku. Bože, Primark! Pamatuji se, co to pro mě bylo, když jsem dorazila do Londýna. Kdykoliv jsem potřebovala nový outfit na rande, šla jsem tam, protože prostě au-pair kapesný bylo naprd. I teď na něj nedám dopustit. Ale jen co se pár věcí týče – bot, doplňků nebo blbostí do bytu.

To jen tak mimochodem teda. Dneska jsem Vám chtěla ukázat můj oversized bomber z Manga který miluju miluju. Jsem teda extra háklivá na ten materiál protože jsem zjistila, že ten bomber mi nic nedaruje – jediný dotyk suchou kůží, zatrhlým nehtem a zatržená nit je na světě. Ani se neptejte jaká kopřivka mi naskakuje, když jej ukládám v klubu do šatny.

Myslím, že tenhle typ bundy se usadil vedle koženého křiváku jako další stálý trend. Vždy se vrací – na jaro s květinovým vzorem, v denimu, na podzim potom bude třeba ve vínové barvě nebo i khaki zelené. Na tomhle konkrétně se mi líbí ta delká a nevšední střih. Co tomu říkáte? To body mám z River Islandu. Kraťásky jsou právě z Primarku! Nenašla jsem nikde jinde lepší kompromis střihu, ceny a barvy než právě tam.

Mějte se báječně a užívejte letních dnů!

Sometimes I find myself buying lots of not necessary stuff at the shops. Then, I am cleaning up my wardrobe, finding out that a) I have no more space and then that b) I am spending too much money for nothing. Lately I rather save up something and spend it on good quality than get the whole collection from Primark. God damn, Primark! I remember the times when every weekend I needed something for a date with Daniil I went there for outfit. Simply because of my au-pair not-that-much-money-to-spend. Well, even now I really like that. Sort of. For accessories and things into the flat.

That’s just on side. I really wanted to show you my oversized bomber jacket from Mango which I do love!! I have to say I am super careful about the fabrication as the bomber doesn’t forgive me neither touch by dry skin. You can imagine how crazy I am going when I have to put it in a cloak room at the club!

I think that this kind of garment settled down next to the leather jacket as a still trend. You can wear it all over the year – with floral print in summer, in dark khaki or burgundy color in the autumn time. I love specifically this one as it is oversized and not that usual cut. The bodysuit is from River Island. And, wait for it, shorts are Primark! I simply hasn’t found better balance of price / cut / color.

Okay guys, that’s all for today. Have a fabulous time and enjoy summer days!

 

June 14, 2016

0 comments on “Oversized satin bomber”

    Leave a reply

    Your email address will not be published.