Leaves are falling, I can feel autumn

leaves-are-falling-2 leaves-are-falling-3 leaves-are-falling-4 leaves-are-falling-5 leaves-are-falling-1 leaves-are-falling-6 leaves-are-falling-7

Hey!
Honestly, I am so glad it was weekend. That I don’t have to wake up (I love Saturday and the ”no alarm” feeling), that I have two days off and that I can do things I love. Do you have the same, that on weekends simply free your mind?:)

And also the autumn is here! London is so grey and moody. But today, I don’t mind, I love that. It also seems to me a bit like Christmas, don’t you think? (I know, it is also thanks to Oxford circus and the decorations there.) Today we walked through Portobello market and searched for the right pumpkin. I mean, I do not celebrate Halloween but, first of all, it means making my own costume for parties and, second and not less important, it means cooking and baking great pumpkin stuff! So actually I am happy for that feast. Then we’ re going to make carrot cake and in the evening, we are going to the cinema, to see Pan film.
And what you up to?:)))

Boots Ralph Lauren, trousers H&M, turtle neck top from my grandma’s wardrobe, coat River Island, bag Asos

Ahoj!
Upřímně, jsem strašně ráda, že byl víkend. Že nemusím vstávat (miluju soboty a ten pocit bez budíku), že mám dva dny volno a že se můžu naplno věnovat věcem, které miluji. Taky to tak máte, že o víkendu absolutně vypnete?:)

A ještě je tu ten podzim! Londýn je celý zamračený a šedivý. Ale to mi dnes nevadí, tu atmosféru miluji. Tak nějak už mi to připomíná Vánoce (které se fakt jako blíží = dekorace jsou už taky všude). Dnešek jsme strávili procházkou a vybíráním dýně. Halloweeen teda moc nějak neslavím ale znamená to pro mě vaření a pečení a výrobu vlastního kostýmu na bláznivé nadcházející party. A tak jsem za něj vlastně ráda. Potom s Daniilem budeme péct mrkvový koláč a večer si zajdem do kina na Pana. Hodnocení to má tedy pěkně blbé ale já na to nedávám, je to srdcovka:). Copak děláte vy?

Boty Ralph Lauren, kalhoty H&M, rolák z babiččiny sbírky, kabát River Island, kabelka Asos

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *