it’s autumn

autumn inspo autumn inspo autumn inspo autumn inspo autumn inspo autumn inspo autumn inspo inspo 9 autumn inspo autumn inspo

autumn inspoautumn inspo autumn inspo

One big positive thing about the end of a summer – beginning of the autumn and cozy warm fashion!
For me, autumn means big oversized sweaters, warm long socks, dark jeans and checkered shirt. But also colorful leaves and the incredible smell of fall in the air! I would say that even in colors of those leaves is this year’s autumn fashion.

Overknees boots, mini skirts  and maxi jumpers. Tops with fake fur and turtle neck. Dark red colours and even darker lips. 70s glamour style as well, it is so trendy in my opinion. If you dare, go for septum piercing as it is really mainstream nowadays. Nothing for me though:) Same with bell bottoms – so trendy, so cool and so silhouette – friendly, But I am stiched to slim ones. Anyways. Let be inspired by my pictures, maybe even you’ll find something new for your wardrobe!

Jedna pozitivní věc na konci léta – začátek podzimu a hřejivé módy!
Pro mě podzim znamená huňaté over-sized svetry, teplé ponožky, tmavé džíny a kostkované košile. Ale také spadané listí, babí léto a ta krásná vůně podzimu ve vzduchu. Řekla bych, že právě v barvách spadaného listí se nese celá podzimní linie – nejsem fanouškem všech těch barev, ale většinu mám strašně moc ráda!

Kozačky nad kolena, krátké sukně a dlouhé over sized svetry. Svršky s umělou kožešinou a roláky. Rudé barvy a ještě více rudé rty. Glamour sedmdesátek, který se podle mě také teď nosí. Pokud jste odvážnější, pořiďte si i kroužek do nosu (zvaný septum). To už je ale dle mého názoru nuda, protože to má zas každý. Taky zvonáče. Já osobně nejsem moc velký fanda tohohle typu kalhot ale umí dělat úžasnou siluetu! Nicméně. Pojďte se se mnou inspirovat, třeba si i Vy najdete něco nového do svého šatníku:)

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *