Express yourself

express yourself! today i combine two fashion trends in one. khaki color and floral print! express yourself! today i combine two fashion trends in one. khaki color and floral print! express yourself! today i combine two fashion trends in one. khaki color and floral print! express yourself! today i combine two fashion trends in one. khaki color and floral print! express yourself! today i combine two fashion trends in one. khaki color and floral print! express yourself! today i combine two fashion trends in one. khaki color and floral print! express yourself! today i combine two fashion trends in one. khaki color and floral print!Good morning to all of you!
So yesterday, I was really excited about our photo shoot. But, as it is usual in my case, if I plan something, everything goes wrong. Well, yesterday it was just weather. Plus, my legs hurt from HIIT run which I do lately. And the imagination of high heels.. Come on, Lucy, stop complaining and get up! So, after filling dinner, hot shower and browsing latest Vogue, everything seemed to be better. Even sun outside was shining:)

So what it my today’s outfit. I went for this unusual Victoria’s Secret bra which I love and I used Primark shirt on top of it. Together, it created really interesting detail and outfit. It looks so romantic but sexy as well! I chose simply cotton shorts from H&M like a bottom. Bomber jacket by Scotch&Soda with floral print brightened it up! Do not be scared to combine two fashion trends in one time – khaki color and floral print go together so nicely!

I wish you wonderful day and enjoy the rest of the summer as long as you can!

PS: That high heels are from ASOS. I love them so much and almost forgot about them!

Hezké ráno všem!
Včera jsem se strašně těšila na focení outfitu. Ale jak to tak u mě chodí, když si něco naplánuju, vše jde proti mě:). Včera to bylo konkrétně počasí. Pršelo, v Londýně normálka. Navíc mě strašně bolely nohy z toho HIIT běhu co teď provádím třikrát do týdne a představa těch vysokých šteklí se mi moc nelíbila. Ale no tak, Lucino, řekla jsem si. Po sprše, vydatné večeři a listování v novém Vogue bylo vše najednou jakoby krásnější, i počasí se vyjasnilo:).

Na fotkách jsem dnes využila zajímavě střiženou podprsenku od Victoria’s Secret, celokrajkovou, zapínanou za krkem. Jako top jsem oblékla košili z Primarku a vytvořila tak zajímavý vršek. Celkový dojem působí romanticky ale zároveň i svůdně. Bavlněné kraťasy v trendy khaki barvě z H&M jsem doplnila o bomber Schotch&Soda. Nebojte se občas kombinovat barvy – třeba jako já tady tu khaki zelenou s květinovým printem!

Já Vám přeji krásný den, užívejte si léto dokud ho ještě máme!

PS: Podpatky jsou Asos. Miluju je a přitom jsem na ně málem zapomněla, sakra!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *