Comfortable Monday

comfortable mondaycomfortable mondaycomfortable mondaycomfortable mondaycomfortable mondaycomfortable monday

Hi there!
How was your day today?:)
I’m at home. Exhausted. London’s tube makes you so much tired! Anyways, I did my shopping for Halloween party, for mine and Daniil’s costume, did a dinner, tidy up our flat. Now just relax, face mask and watching films. Do you have any tips for homemade face mask by any chance? I would love to try some, haha:)
Today I was wearing so simple and comfortable outfit – my super comfortable Nike trainers which are best for run! Then, leather leggins from Calzedonia, oversized T-shirt from H&M, new jumper from H&M  and I borrowed that scarf from Daniil:). I just love the combination huge warm scarf with leather together. The contrast looks amazing! And all greyish as the London weather is.. But it doesn’t matter as it contrasts with colorful and sunny day  :) . Any plans for today, guys?:)

Ahoj všem, přeji Vám krásné odpoledne!
Konečně jsem se po dlouhém dni dostala domů. Řeknu Vám, že Londýnské metro je pěkně vysilující. No nic, konečně jsem dokončila všechny nákupuy na naše halloweenské kostýmy, teď jen čekám na sukni z eBay a je hotovo.. Strašně se těším, ukážu Vám potom fotky, jak jsme se s Daniilem vyblbli:) Teď jsem si akorát poklidila byt, navařila, nahodila se do sprchy a relaxuji s čokoládovou maskou na obličeji. Neznáte nějaký dobrý recept na domácí masku, prosím?:)

Dnes jsem na sobě měla velice pohodlný outfit, přesně něco na běhání po obchodech. Moje super pohodlné Nike tenisky, tričko z H&M ve větší velikosti,legíny s koženým vzhledem z Calzedonie, H&M mikinu ve světle šedé barvě a velkou šálu z Daniilovi skříně. Miluji půjčovat si jeho oblečení! A miluji tu kontrastující kombinaci kůže s vlněnou šálou. Celý outfit je hozen do šedivých odstínů.. Což vůbec nevadí, skvěle se hodil do barevného a slunečného podzimního dne!:)

 

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *