Blue&white floral print

dress with floral print in white and bluewhite and blue print shorts and crop top. summer must havedetail of blue and white floral printed dressporcelain inspired playsuitporcelain and boho style togetherblue and white bomber. oscar de la rentatopshop bra crop topporcelain prints and my inspo desk!

I remember that blue and white porcelain at my aunt’s place in Bratislava. I remember it looked so old fashion, luxury and stylish. So I am so happy these two colours together are ”in” this year! I think it is something what everybody can wear. It looks so classy and romantic..  If you are smaller, you can afford to wear bigger prints, big flower dress or tops. On the other side, taller girls look adorable in small floral print skirts, midi-length jacket with this blue and white combination! It is just up to you for what you’ll go.
There is an inspiration for all of you! Do you like these colours?

Pamatuji se na modro-bílý porcelán v obývacím pokoji mé tety v Bratislavě. Jak to celé vypadalo tak starožitně, jak ten set působil staromódně a zároveň tak aristokraticky a luxusně. Miluji tu kombinaci barev, té elektrické až nachově modré s bílou. Přijde mi to tak romantické. Navíc tato kombinace sedne každému. Jen drobnější postavy si mohou v klidu dovolit větší vzory, my vyšší postavy zas skvěle vyjdeme se šaty posetými drobnými květy či drobnějším potiskem v této kombinaci. Ale fantazii se meze nekladou, nosí se vše a všude, ať jste jakékoliv, noste to, v čem se cítíte pohodlně!
Nahodila jsem dnes takovou inspo nástěnku, s návrhy potisků, s některými kousky, které bych ráda měla v šatníku! Co je velká pecka pro tohle léto je potom nějaký overal v modro bílé či boho styl maxi šaty. Ach!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *