black slipp on dress

Krásné dobré ráno!

Vzpomínám, jak jsem si tyhle šaty vzala miunlý rok do Barcelony a procházela v nich město. Bylo třicet pět stupňů a černé šaty přitahovaly sluneční paprsky jak o život. Potila jsem se jak prase, co Vám budu povídat:D.

Strašně se mi líbí velice povedený a zárovenň jednoduchý střih – značka Sting upravdu umí. Určitě se na ní povídejte, mají super věci! A kabelku mám novou – ve slevách jsem ulovila tuhle nádhernou Marc Jacobs jahodově růžovou.  Jinak mimochodem, je něco před šestou ráno a já zas nemohla spát. Daniil musí bejt nadšenej.

Asi to zná každý, takovou tu předcestovní horečku, kdy si v hlavě kontrolujete, jestli máte vše zbaleno (já to dělám tak, že si v duchu říkám, co si ráno beru na sebe, v jakém pořadí budu určité věci potřebovat apod.).
Ale nakonec – co se může stát! Nejdůležitější je pas, letenka, lístek na vlak a lístek na festival. Mám.

Chystáte se letos také na nějaký festival? Občas mi trochu chybí ta česká festivalová nálada, ty kapely a nepohodlné spaní pod stanem:D.

Good morning!
I remember the time when I took this slip on dress with me to Barcelona last year. It was 35 degrees and black dress atracted sun like hell. I was sweating like a pig I have to admit:D.

I really like its simple design but still trendy look. Check the Sting brand, they are doing very pretty and affordable clothes! I am also wearing my new clutch by Marc Jacobs. The strawberry pink is so pretty! By the way, it is six o’clock in the morning and I cannot sleep again.

I guess everybody knows the feeeling when you are going through travel list if you got everything (I am doing that step by step, by order of clothes which I will need since morning until the night). Well in the end just few things are important – passport, tickets and swimwear. Checked.

Are you also going to some festival this year? Sometimes I miss the festivals in Czech republic, sleeping in the tents and listening to those little rock bands:)

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *