Be yourself, original is worth more than a copy!

Be originalBe originalBe original Be original Be originalBe original

Weekend went so fast again.. I would suggest four days working, three days off, what do you think?:)

But sometimes I have the feeling that I have two full time jobs. But I would love to do just blogging:D.
How was your weekend? We were celebrating Bonfire night, a feast which is common in the UK. It is actually celebrated from 5th of November (what is its official date) over the weekend, until Monday. You could of see fireworks all over the London! And because Daniil loves that, we went out on Thursday, Friday and Saturday as well:)

Yesterday we made pictures at grey Hyde park. The outfit which I wear I really love! My vest from Zara which you  can wear  many different ways as it is so shapable! The turtleneck jumper is from Daniil’s mum and it perfectly fits together with slim jeans by H&M. With the heeled shoes from River Island it creates really nice silhouette!

Zas ten víkend tak strašně utekl.. Navrhovala bych čtyři dny práce, tři dny volna, co říkáte?:)

I když občas mám pocit, že s blogováním mám dvě práce na plný úvazek, ale raději bych jen blogovala:D.
Jakou jste měli sobotu a neděli? My si užívali “Bonfire night”, den, který se slaví v Británii. Slaví  se od 5. října, přes víkend někdy až do pondělí. Po celém Londýně byly tedy ohňostroje a jelikož to Daniil miluje, ve čtvrtek, pátek a sobotu jsme každou noc vyrazili ven a pozorovali tu parádu. Osobně to taky miluju a nemůžu se dočkat na ten novoroční ohňostroj:).

Včera jsme fotili v šedivém Hyde parku.. Outfit, který mám na sobě, miluji!! Vesta ze Zary, velká a super na nošení ve stylu, jaký se Vám líbí. Rolák od Daniilovi mamky jde perfektně k černým slimkám z H&M a botám na podpatku z River Islandu. Celé to tak vytváří velice štíhlou siluetu:). Hlavně miluji kombinaci barev “tón v tónu” – zde béžové.

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *