Balmain part 1: Peacoat

Balmain peacoat Balmain peacoat Balmain peacoat Balmain peacoat

So as you might know there was a big collaboration with Balmain going on in H&M last Thursday. It was… crazy. I love clothes, I love fashion and these collaborations but I would never sleep in front of some shop, 13 hours before opening the store!:D. The atmosphere was really tensed, girls were swearing to each other, slapping each other.. It is a bit sad, isn’t it? To be honest, I didn’t have to wait in a queue. Daniil and me were supposed to be online and purchase it there. But. He surprised me, waiting in a queue from 7am, to get even the nice shopping bag, hanger and cloth box! It is so sweet from him! Lately he called me he didn’t get any piece I wanted but I wasn’t disappointed. It is still just.. clothes. But, after work, he picked me up with huge black shopping bag from H&M!!!! I was sooooo happy!:)

He bought me two coats as I couldn’t decide which one. The one I am showing you now is back in store now, though:)
It is really nice, classy peacoat. I combined it with red M&S shirt and Levis jeans.

What about you, would you be able to stay in a queue for ages, to get a piece of clothes?:)

Nevím, zda-li jste slyšeli o šílenství, které propuklo kolem další spolupráce v H&M. Tentokráte se jednalo o značku Balmain. A šílenství to bylo obrovské! Miluji módu, miluji oblečení ale nikdy bych nespala před obchodem, třináct hodin před otevřením, abych dostala sukni či kabát:D. Atmosféra čtvrtečního rána byla doopravdy hustá. Došlo i na pár rvaček, holky po sobě štěkaly, předbíhalo se. Přijde mi to až celkem smutné:( Abych byla upřímná, já ve frontě čekat nemusela. Daniil a já jsme chtěli pár kousků ulovit online. Nicméně se nepovedlo a já si myslela, že se mi nepodaří zíksat žádný kousek. Daniil mi ale zatajil, že od sedmi od rána čekal před obchodem, aby mi získal vysněný kabát! Bylo to od něj tak strašně sladkéé:). Po práci mě přišel vyzvednout s tou obrovskou nákupní taškou a já byla taaaak nadšená!!!

Koupil mi kabáty dva, vzhledem k tomu, že jsem se nemohla rozhodnout, jaký chci. Ten první, který mám dnes na sobě je nicméně zpět v obchodě. A ten druhý, ten pravý, Vám ukáži příště:)
Dnes jsem klasický kabátek zkombinovala do školního stylu, spolu s kostkovanou košilí M&S pánského střihu a džínami Levis.

A co Vy, stálo by Vám za to spát před obchodem, abyste si ulovili svůj vysněný kousek oblečení?:)

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *