DSC01182 copy DSC01184 DSC01190 _K3A1488

It was 7am in the morning when I woke up in New Mexico. I was dehydrated and tired but still admired Daniil who drove that time for more than 9hrs. But night was over and after that we were driving only during the day.

We basically just drove through New Mexico with one stop only – White Sands. I can say it is something like a national park. An area, which instead of turning into the minor has been kept like a place to walk around, touristic sign. It was really nice! We agreed with Daniil that it would be amazing to surf on those white sand dunes:D.

After that, we continued to San Diego. We had the biggest piece of our journey to go – 11hrs from New Mexico to San Diego. The nature around was so beautiful. So different from the areas we saw – I almost forgot that few days ago we were in Miami, sitting on the beach, sipping from drinks!

We also saw small tornado created from sand, massive storm around Tucson which we went through. The nature here is amazing and we just stared what it can do.

PS: Somebody is getting super nice tan in face area, somebody (me) just millions and millions freckles on face.

Bylo sedm hodin ráno když jsem se probudila v Novém Mexiku. Byla jsem unavená, strašně dehydrovaná a všechno mě bolelo po dlouhé jízdě a noci strávené v autě. Ale stále jsem obdivovala Daniila, který tou dobou řídil něco přes 9 hodin v kuse.
Přes Nové Mexiko jsme vlastně jen projížděli (pokud nepočítám milion zastávek pro učůranou Lucinu a oběd ve Walmartu). Měli jsme jen jednu zastávku – White Sands. Dá se říct, že je to něco jako národní park, chráněná krajinná oblast, kterou se američané rozhodli zachovat pro okrasu a ne ji proměnit v další těžební důl. Shodli jsme se s Daniilem, že by bylo úžasné na těch dunách surfovat. Ten ráz přírody byl zas tak úplně jiný od toho, co jsme vše viděli v Texasu nebo New Orleans..

Po procházce kolem bílých písečných dun jsme vyrazili směr San Diego. Před námi horko a jedenáct hodin dlouhá cesta. Skoro až jsem zapomněla, že před pár dny jsme seděli v Miami na pláži a popíjeli drinky.
Na cestě jsme viděli malé tornádo z písku, velkou bouři kolem Tucsonu a nejkratší déšt na světě (trval asi 5 vtěřin jízdy po dálnici ale byl to slejvák jako kráva). Příroda je tu prostě úžasná, nevyzpitatelná!

PS: Někdo se krásně v obličeji opaluje, někomu (mě) jen naskáče milion milion pih. Sexy:D

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *