Alexander McQueen exhibition

Some secret shoot has been taken there, haha!Some secret shoot has been taken there, haha!Some secret shoot has been taken there, haha!Some secret shoot has been taken there, haha!So comfy and simple! Outfit of today - skirt H&M, top Replay, jacket PromodSo comfy and simple! Outfit of today - skirt H&M, top Replay, jacket Promod

Hi again, how’s your Sunday?:)
So today I went to take a look on McQueen’s exhibition. Wow. I haven’t seen something so good for so long time! (Probably because I haven’t been somewhere for art so long time). But anyways. The exhibition was amazing, I really have to tell you! We booked our tickets in advance, just at the museum because they are sold out online, crazy… But I wouldn’t expect anything else, it is McQueen!
I saw there his dresses from earlier time, from past through present, his ideas and some videos from catwalks – especially the one where there was a model in white dress and the devices sprayed colours on it. It was amazing. The whole place, the whole atmosphere and spirit of the rooms… Seemed a bit depressed, though? Anyways, it left so strong emotions in myself. I can say, Alexander McQueen is my most favourite fashion designer. So sad he is not here anymore. Do you like his dresses guys? Or who is your favourite designer and why?:)

PS: I somehow forgot to tell you about outfit :D So today it is quite simple but really comfortable outfit! Skirt H&M, top from Replay and jacket from Promod. The weather was kind of neutral, so I decided for this:).

Tak ještě jednou dneska!
Byli jsme akorát na výstavě McQueena. Teda jako, páni. Dlouhou dobu jsem neviděla nic lepšího, nic tak emotivního! (Ale to možná proto, že jsem dlouho nikde nebyla:D). Na výstavě jste mohli vidět retrospektivou jeho minulost a oděvy či přehlídky té doby, ale i přítomnou tvorbu. Na zdech byli jeho myšlenky, informace o něm. Prostory se jim strašně povedly! Výstava působila ale trochu temně, depresivně. Ale byla úžasná, vřele doporučuji všem, kteří do 3. srpna budou v Londýně! Tuším, že Mcqueen je můj nejoblíbenější návrhář! A to už dlouhou dobu. Máte jej také v oblibě? Popř. kdo je Váš oblíbený designér? A proč?:)

PS: Hmm, tak trochu jsem zapomněla říct, co mám na sobě :D Dnes jsem oblékla jednoduchou, pohodlnou kombinaci protože jsme byli i nakupovat. Na sobě mám sukni H&M, top z Replay a bundičku z Promod.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *