About

My name is Lucie.

Now, I am 24 years  old, but it is changing every year. I would say about myself that I am pretty normal (and don’t let anybody tell you something else:). I love fashion and I am so happy I can even do it – like doing my blog, drawing or painting, sewing clothes, wearing hairy earrings and any weird things. And if my blog inspired some of you I would be even happier:).
Apart from this I love northern style in clothing, design or food (Ikea meat balls as well). I also love summer and sun, traveling and meeting different cultures. And one day, I want to live in New York and work for Vogue (So? Everybody should have some dreams!:).

Please, don’t take me so seriously, sometimes I have that habit to have stupid sense of humor:)
Thanks for all your time you spend here.

Jmenuji se Lucie.

Teď je mi dvacet čytři let ale každým rokem se to bohužel mění. Řekla bych o sobě, že jsem celkem normální holka a nic jiného si nenechte namluvit:). Miluji módu a jsem šťastná, že se jí můžu i zabývat – píšu si tenhle blog, kreslím si módní ilustrace, šiju si oblečení, nosím růžové chlupaté náušnice a nejrůznější divnosti. A kdyby se můj blog dostal do většího povědomí, podnítil Vás k diskuzi a inspiroval Vás, to bych byla strašně šťastná:).
Jinak ještě miluji vše švédské a severské, hlavně tedy módu a jídlo (jo, včetně kuliček s omáčkou z Ikey) a design. Taky miluji slunce a léto a cestování a jednou chci bydlet v New Yorku a psát pro Vogue (no a co, každý má mít své sny!!:).

Prosím, veškeré mé články berte s lehkostí a nadhledem, občas mám tendence ke špatnému smyslu pro humor:).
Jinak díky za veškerou pozornost, kterou mi věnujete.